Complete list of Annie Award Winners


#1


[ul]PRODUCTION CATEGORIES
[/ul]Best Animated Feature

Wreck-It Ralph — Disney

Annie Award for Best Animated Special Production
Despicable Me: Minion Mayhem – Illumination Entertainment

Best Animated Short Subject
Paperman (Disney)

Best General Audience Animated TV Production For Preschool Children
Bubble Guppies ‘A Tooth on the Looth’ – Nickelodeon Animation Studios

Best Animated Television Production For Children
Dragons: Riders of Berk ‘How to Pick Your Dragon’ – DreamWorks Animation

Best General Audience Animated Television Production
Robot Chicken ‘DC Comics Special’ – Stoopid Buddy Studios

Animated Video Game
Journey – Sony Computer Entertainment America

Best Student Film
Head Over Heels – Timothy Reckart

INDIVIDUAL ACHIEVEMENT CATEGORIES

Animated Effects in an Animated Production
Andy Hayes, Carl Hooper, David Lipton – Rise of the Guardians – DreamWorks Animation

Animated Effects in a Live Action Production
Jerome Platteaux, John Sigurdson, Ryan Hopkins, Raul Essig, Mark Chataway ‘The Avengers’ – Industrial Light & Magic

Character Animation in an Animated Television/Broadcast Production
Dan Driscoll ‘SpongeBob SquarePants: It’s a SpongeBob Christmas!’ – Nickelodeon Animation Studios

Character Animation in a Feature Production
Travis Knight “ParaNorman’ – Focus Features

Character Animation in a Live Action Production
Erik de Boer, Matt Shumway, Brian Wells, Vinayak Pawar, Michael Holzl ‘Life of Pi – Tiger’ – Rhythm & Hues Studio

Character Design in an Animated Television/Broadcast Production
Robert Valley ‘Disney Tron: Uprising: The Renegade, Part I’ – Disney TV Animation

Character Design in an Animated Feature Production
Heidi Smith ‘ParaNorman’ – Focus Features

Directing in an Animated Television/Broadcast Production
John Eng ‘Dragons: Riders of Berk: Animal House’ – DreamWorks Animation

Directing in an Animated Feature Production
Rich Moore ‘Wreck-It Ralph’ – Walt Disney Animation Studios

Music in an Animated Television/Broadcast Production
John Paesano ‘Dragons: Riders of Berk: How to Pick Your Dragon’ – DreamWorks Animation

Music in an Animated Feature Production
Henry Jackman, Adam Young, Matthew Thiessen, Jamie Houston, Yasushi Akimoto ‘Wreck-It Ralph’ – Walt Disney Animation Studios

Production Design in an Animated Television/Broadcast Production
Alberto Mielgo ‘Tron: Uprising: The Stranger’ – Disney TV Animation

Production Design in an Animated Feature Production
Steve Pilcher ‘Brave’ – Pixar Animation Studios

Storyboarding in an Animated Television/Broadcast Production
Doug Lovelace ‘Dragons: Riders of Berk: Portrait of Hiccup as a Buff Man’ – DreamWorks Animation

Storyboarding in an Animated Feature Production
Johanne Matte ‘Rise of the Guardians’ – DreamWorks Animation

Voice Acting in an Animated Television/Broadcast Production
Kristen Schaal as Mabel Pines ‘Gravity Falls: Tourist Trapped’ – Disney TV Animation

Voice Acting in an Animated Feature Production
Alan Tudyk as King Candy ‘Wreck-It Ralph’ – Walt Disney Animation Studios

Writing in an Animated Television/Broadcast Production
Trey Parker – ‘South Park: Jewpacabra’ – Central Productions

Writing in an Animated Feature Production
Phil Johnston, Jennifer Lee – Wreck-It Ralph – Walt Disney Animation Studios

Editorial in an Animated Television Production
Hugo Morales, Adam Arnold, Davrik Waeden, Otto Ferraye ‘Kung Fu Panda – Enter the Dragon’ – Nickelodeon Animation Studios

Editorial in an Animated Feature Production
Nicholas A. Smith, ACE, Robert Graham Jones, ACE, David Suther ‘Brave’ – Pixar Animation Studios

JURIED AWARDS

Winsor McCay Award – Oscar Grillo, Terry Gilliam, Mark Henn

June Foray Award – Howard Green

Ub Iwerks Award – Toon Boom Animation Pipeline

http://www.cartoonbrew.com/events/annie-award-winners-77380.html


#2

This thread has been automatically closed as it remained inactive for 12 months. If you wish to continue the discussion, please create a new thread in the appropriate forum.