View Full Version : CG Awards


Pages : 1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10

  1. Undersea Romance (nudity), Jason Chan (2D)
  2. More Tutorial Paintings, Feng Zhu Design (2D)
  3. Hangar 1, Dan Wheaton (2D)
  4. The Frog King, Chris Beatrice (2D)
  5. The Last Of The Leaves, Meats Meier (3D)
  6. Spacedocker Ii, Jerome Lionard (3D)
  7. Antarctica, Janine Pauke (2D)
  8. Hook, Marcel Laverdet (3D)
  9. The Landing (s/f), Maciej Kuciara (2D)
  10. Environment :the Harbor Under Starry Sky, Wei Wei Hua (3D)
  11. Davinci's Butterfly, Balázs Pápay (3D)
  12. News Flash: Giant Panda Destroys Tokyo, Simon Bull (2D)
  13. Book Cover - Space Scene - February 2005, Nicolas Bouvier (2D)
  14. Work 1, Dimitriy Kulakov (3D)
  15. Winter, Yvonne Power (2D)
  16. Robot Carriste, Christophe Bouchet (3D)
  17. Cow, Matt Dixon (2D)
  18. Omai- Nts Character Design, Hoon, Juji (mess Studio) (2D)
  19. The Last Travel, Laurent Antoine Lemog (3D)
  20. Frogs, Igor Kudryavtsev (3D)
  21. Grand Space Opera Entry, krzysiek kamrowski (2D)
  22. Grand Space Opera Entry, Maciej Kuciara (2D)
  23. Grand Space Opera Entry, Richard Dumont (2D)
  24. Grand Space Opera Entry, Thomas Wendtner (2D)
  25. Grand Space Opera Entry, Marco Siegel (2D)
  26. Grand Space Opera Entry, Jason Chan (2D)
  27. Grand Space Opera Entry, Jesse Speak (2D)
  28. Grand Space Opera Entry, James Kaufeldt (3D)
  29. Grand Space Opera Entry, Dimitris Liatsos (3D)
  30. Grand Space Opera Entry, Andrzej Sykut (3D)
  31. Grand Space Opera Entry, jan harcarik (3D)
  32. Grand Space Opera Entry, Moritz Füllgrabe (3D)
  33. Grand Space Opera Entry, adel adili (Leda) (3D)
  34. Grand Space Opera Entry, Laurent Antoine Lemog (3D)
  35. Grand Space Opera Entry, Mathieu Didier (3D)
  36. Warfare and Harmony, hodong la (3D)
  37. Grand Space Opera Runner-Up, Monsit Jangariyawong (3D)
  38. Grand Space Opera Runner-Up, Gerardo Damian Barbero (3D)
  39. Grand Space Opera Runner-up, Kory Heinzen (3D)
  40. Grand Space Opera Runner-Up, Stéphane C. (3D)
  41. Grand Space Opera Winner, Alexander Preuss (3D)
  42. The (last) Flight Of A Mouse, Igor Kudryavtsev (3D)
  43. Deep Dark Water, Wang Jie(glintx) (2D)
  44. Valentine's Day Piglet, Igor Kudryavtsev (3D)
  45. Dark Assasin, Monsit Jangariyawong (2D)
  46. Haunted Circus, Frederic St-arnaud (3D)
  47. Backtokado, Laurent Pierlot (3D)
  48. Environment: Fjord, Daniel Kvasznicza, I-netgrafx (2D)
  49. The King's Fairy Catcher (nudity), Steven Stahlberg (2D)
  50. The Girl In The Iron Shoes, Chris Beatrice (2D)
  51. Healer_elf, Seok Chan-yoo (3D)
  52. Glade, Chris Beatrice (2D)
  53. Toy Fairys 2, Alexander Hedstrom (3D)
  54. The Birthday Party, Matthew Baldwin (3D)
  55. Sea Rising, Blaz Porenta (2D)
  56. Psycho Girlfriend, Steven Stahlberg (3D)
  57. Porsche 911 Gt2 (993), Dennis Frick (3D)
  58. Col. S. Bird, Peter Fendrik (3D)
  59. Sad Street, Cetin Tuker (3D)
  60. Monkey Girl, Jonny Duddle (2D)
  61. Angel, Song Yuefeng (3D)
  62. Waterfall Castle, Frederic St-arnaud (2D)
  63. Medieval Airport, Dave Brinda (3D)
  64. Ladies Of London, Linda Bergkvist (2D)
  65. Bi - Sang, Seung Ji Baek (3D)
  66. A Cart, Eliza Ivanova (2D)
  67. Halloween Witch, Haitao Su (2D)
  68. Basilica, Gary Tonge (2D)
  69. Unpredictable Contact, Wei Ming (3D)
  70. Try, Yuan Zhang (2D)
  71. Tsunami Octopus, Tan Chee Eng (3D)
  72. Monkey King (nudity), The Black Frog / Igor-alban Chevalier (2D)
  73. House For Sale, Marcel Laverdet (3D)
  74. Lava City, Dylan Cole (2D)
  75. (arch-viz) - Tribute To Tadao Ando, Alex York (3D)
  76. The Room, Gary Tonge (2D)
  77. Stegosaurus, Marcel Laverdet (3D)
  78. Wuyi Mountain, Bin Liu (2D)
  79. The Final Battle, Max Kor (3D)
  80. Living Room, Jason Lee (3D)
  81. Office Girl, Andrew Hickinbottom (3D)
  82. Glaciar Base, Jaime Jasso (2D)
  83. Catch The Last Summer, Guo Jian (2D)
  84. 3 Samurai On Horseback, Bobby Chiu (2D)
  85. Resurection, Juan J. Gonzalez Diaz (3D)
  86. Murderer's Prayer, Svetlin Velinov (2D)
  87. Dreams Of Mars, Jon Bennett (3D)
  88. Girl Friend, Gueixuan (2D)
  89. Metamorphosis, Kazuhiko Nakamura (3D)
  90. Welcome To Chernobyl Monsters Now! (nudity), Kuindgi Tani (2D)
  91. Vampirella (nudity), Daniel Moreno (3D)
  92. Character : Dark Knight`s Revenge, Alessandro Baldasseroni (3D)
  93. Pu Yi, Alberto Blasi (3D)
  94. City's Heart, Nicolas Richelet (3D)
  95. The Goddess Of Ticktock, Song Jae Hwon (2D)
  96. Water Village, Marcel Baumann (2D)
  97. Waiting For Spring, Marek Denko (3D)
  98. Draco Arborea (parvus) / Tree Dragon (small), Radoslaw Walachnia (2D)
  99. .sinner., Kuang Hong (2D)
  100. Les Trois Grâces (nudity), Cali Rezo (2D)
  101. Little Beast, Farkas Ekho Zsolt (3D)
  102. Knight Of Graal # 1, Kuindgi Tani (2D)
  103. Frogs, Jesus Slevera (3D)
  104. The Pale Voice, Linda Bergkvist (2D)
  105. Sunlight Bright And Beautiful Afternoon, Xiaoge Liu (3D)
  106. The Identity Rape, Jose Manuel Oli (2D)
  107. The Toymaker, Jim Moore (2D)
  108. Waterfall, Jason Chan (2D)
  109. Music Room, Amilton Diesel (3D)
  110. Into Your Eyes, Linda Bergkvist (2D)
  111. Piedad, Vladimir Minguillo (3D)
  112. Scouts Of A Home Guard. The Report., George Ibrailov (2D)
  113. Heady Bnw, Jocelyn Da Prato (3D)
  114. Cold Fear Videogame Concept Art, Aleksi Briclot (2D)
  115. Alleg, Alleg (3D)
  116. My Friend, Olivier Derouetteau (2D)
  117. Maxwell Interiors- Day And Night, Benjamin Brosdau (3D)
  118. Concept Art : Base, Pene Menn (2D)
  119. Robot, Liu Zhiji (3D)
  120. Pepper Tundra, Skan Srisuwan (2D)
  121. A Concept Painting "rusty Lab", Joon Park (2D)
  122. Flying Saucer, Marc Simonetti (2D)
  123. Lemmy, Matt Dixon (2D)
  124. The Lab (nudity), Dan Wheaton - Carbonmatter (2D)
  125. Arctic Thriller, Tristan Meudic (2D)
  126. Super Dollfie (3), Zhu Haibo (2D)
  127. Elwing, Sergio Diaz (2D)
  128. Snowlounge, Franz Steiner (3D)
  129. The Hunt, Goro Fujita (2D)
  130. The Conductor, Skan Srisuwan (2D)
  131. Servant Of Creation (nudity), Eduardo Schaal (2D)
  132. Master & Servant, Linda Bergkvist (2D)
  133. Monkey On Your Back, Pär Tingström (3D)
  134. The Octocrown, Brian Despain (2D)
  135. Master And Servant, Svetlin Velinov (2D)
  136. Memories (nudity), Hoang Nguyen (2D)
  137. Psycho Girl And The Mutant Kangaroo, Krishnamurti M. Costa (3D)
  138. The Saint, Sinad Jaruartjanapat (2D)
  139. Man With Little Servants, Anton Vill (2D)
  140. Flying Machine, Olivier Derouetteau (2D)
  141. L'enfant De La Prophetie, Aleksi Briclot (2D)
  142. Mantra, Thomas Juul Krahn (3D)
  143. Renovated Lobby, Olivier Campagne (3D)
  144. My Red Bike!, Bobby Chiu (2D)
  145. Wreck Of Esperance, Raphael Lacoste (3D)
  146. Environment :the Station Constructs In The Lake, Weiwei Hua (3D)
  147. Forest Goblin, Caroline Delen (3D)
  148. Dacoit_concept Street Motorbike, Nitin Khosa (3D)
  149. Master And Servant: What Will Happen Next?, Zhang Jian (2D)
  150. Proposed Porcelanosa Stair, Geoffrey Packer @ Spiral Staircase Systems (3D)
  151. Daphne & Apollo, Adel Adili (leda) (3D)
  152. Happiness Is A Blue Bird, Jose Manuel Oli (2D)
  153. Ceremonial Cats Ii ( Cat No 4 ), Nenad Jalsovec (3D)
  154. Qin - Mai Lin-chi, Aleksi Briclot (2D)
  155. Teapots Having A Shower, Keytoon Animation Studio (3D)
  156. Astro Cityzen, Loeng Wan Kok (2D)
  157. My M&s Entry, Olivier Ponsonnet (3D)
  158. Wage Slave, Michael Dashow (2D)
  159. Character - Inaë, Olivier Ponsonnet (3D)
  160. Environment: Post Apocalypse, Daniel Kvasznicza (2D)
  161. The Heavy Unit, Michael Hill (2D)
  162. Hue, Kim Hyong Jun (3D)
  163. Tales From A Tin Can, Brian Despain (2D)
  164. Killthechicken, Laurent Pierlot (3D)
  165. The Machine, Matt Dixon (2D)
  166. Fat Giraffe, Thomas Mangold (3D)
  167. Fat Horse, Thomas Mangold (3D)
  168. Gears Of War Concept Images, John Wallin Liberto (2D)
  169. Architecture Of Color And Identity, Richard Minh Le (3D)
  170. Future Anti Gravity Racing Team, Hector Ortiz (2D)
  171. Trainstation, Anton Persson & Nicholas Cort (3D)
  172. Dogs, Laurent Pierlot (3D)
  173. Glimpse Of Summer, Linda Bergkvist (2D)
  174. Runaway Sanctuary, Jerome Moo Wen Han (2D)
  175. Gangsta Chimp, Matt Cioffi (3D)
  176. Naga Dance, Camille Kuo (2D)
  177. Tiny Robot, Beskhodarny Eugene (3D)
  178. Of Mice And Magic, Howard Lyon (2D)
  179. The Otarie, Yves Mesnard (3D)
  180. The Workstation, Stacy Michalcewicz (2D)
  181. City Chase, Maciej Kuciara (2D)
  182. Pink Sugar, Olivier Ponsonnet (3D)
  183. Ohayo!, Dmitry Popov (2D)
  184. Valkyrie, Pascal Blanche (3D)
  185. Environment Design - Ellipsoid Complex, Nicolas Bouvier (2D)
  186. High City, Marc Simonetti (2D)
  187. Environment Design: Beach, Thierry Doizon (2D)
  188. Living Room, David Sáenz (3D)
  189. Soap Sud, Nicolas Verdon (3D)
  190. Robin Hood 'Memories' & 'Teaches Us', Redrover Studios (3D)
  191. Qin 5, Aleksi Briclot (2D)
  192. Knowledge And Wisdom, Wei Chen (2D)
  193. Environment Design - Overgrown Garden, Simon Gustafsson (2D)
  194. The Library, Laurent Ménabé (3D)
  195. Gladiator, Jonas Thornqvist (3D)
  196. Fantasy Forest,, Daniel, Park (2D)
  197. Elf Girl, Sebastian Schoellhammer (3D)
  198. At The Stroke Of The Shooting Star, Jeff Miracola (2D)
  199. Basic Instinct..., Denis Fokin (2D)
  200. Monkeywrench, Eliot Alexander (2D)
  201. Advice From A Caterpillar, Chris Beatrice (2D)
  202. Detail, Fredi Voss (3D)
  203. Clair De Lune, Graven Tung (2D)
  204. Little Metal Car, Édouard Puginier (3D)
  205. Electrical Storm, Daniel Trbovic (3D)
  206. Well Oiled, Matt Dixon (2D)
  207. Astro Cityzen, Leong Wan Kok (2D)
  208. Furniture On The Run, Wes Ware (3D)
  209. Robin Hood 'Giving', Redrover Studios Ltd. (3D)
  210. Duel, Pablo Fernandez (2D)
  211. Rockstar, Bobby Chiu - Imaginism Studios (2D)
  212. Environment, Quentin Mabille (3D)
  213. Decadent Progression (coursework), Godwin Koay (2D)
  214. Hajieelkhe, Linda Bergkvist (2D)
  215. Destroy City, Thierry Canon (3D)
  216. Isaac, Herman Leung (3D)
  217. Megalopolis, Daniel Rutter (2D)
  218. Lost In The Wind, Hongjie Cao (2D)
  219. Gun (game Artworks), Alessandro Baldasseroni (3D)
  220. Dragon And Castle, Richard Jordan (2D)
  221. Arctic-tropical, Arnas Gaudutis (3D)
  222. Dawn Of Balance, Toni Bratincevic (3D)
  223. The Fall, Olivier Ponsonnet (3D)
  224. Image From Personal Project "somnio", Seung Ho Henrik Holmberg (2D)
  225. Motionbuilder_demon, Loďc Zimmermann_copyright Alias Corp (3D)
  226. Spectacular - The Journey, Michael See Zheng Xun (2D)
  227. Spectacular2d-"dragon Crash", Viktor Titov (2D)
  228. The War Machine, Ted Terranova (3D)
  229. Spectacular Challenge Entry (nudity), Greg Petchkovsky (3D)
  230. Hard Boiled To The Max, Hoang Nguyen (2D)
  231. Rob's Pitstop, Roland Caron (3D)
  232. The Beautiful Legend Of Sicily, Yang Ge (2D)
  233. Daddy's Girl, Ronnie Olsthoorn (3D)
  234. Environment: Deadwood, Daniel Kvasznicza (2D)
  235. Workshop, Raphael Lacoste / Ubisoft (3D)
  236. Samurai Waterfalls, Corey Loving (2D)
  237. Unpredictable Contact 2, Wei Ming (3D)
  238. The Monster, Rick Baker (3D)
  239. Sopron, Jason Godbey (3D)
  240. Astro Cityzen, Leong Wan Kok (2D)
  241. Maintenance Office, Michael Sormann (3D)
  242. The Cow, Saeed Maghboul (3D)
  243. Gorilla, Jacques Defontaine (3D)
  244. Killzone, Jean Sebastien Duberger And Ray Toh (2D)
  245. Mustangs From 15th Af, Yuan Tian (3D)
  246. Dancer, Young Jong Cho (3D)
  247. Nanotecture, Francis Tsai (2D)
  248. Lobby, Eyal Shmuel (3D)
  249. Path To The Gothic Choir..., Raphael Lacoste (2D)
  250. Dangerous Entertainments, Sergey Skachkov (2D)

1