View Full Version : CG Awards


Pages : 1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 11 12

  1. Character, Vitaly Bulgarov (3D)
  2. Scene - Speeding, P. Andras (3D)
  3. Sapat (2d), Cabertevon (2D)
  4. Håkanbråkan And Josef, Fido Film (3D)
  5. Elf Archer (female), Bae Il Hwan (2D)
  6. Gollum/smeagol, Shin Jung Jae (3D)
  7. Buick Wildcat 1966, Luis Calero (3D)
  8. Metal, Blizzard (2D)
  9. Environment:the Sun Light Of The Purple Vall, Weiweihua (3D)
  10. Product Visual- Sony Digi Camera, Dave Davidson (3D)
  11. Environment:untitled , Jacky Liu (3D)
  12. Aircraft - 148th Aero Squad, Mark Miller (3D)
  13. Pretress, Shadef And This Website : Www.confrontation.fr (3D)
  14. Running Death, Jean-sébastien Rolhion (3D)
  15. Connected, Benny (3D)
  16. Concept Art - Pirate 2, Crazyhoya (2D)
  17. The Girl By The Window Ver.2, Insane Polygons (3D)
  18. Ferrari Challenge Stradale, Vision3d (3D)
  19. CHINESE MYTHOS, Nead (2D)
  20. Mechanicalgirl, Kondratovich Sergey (2D)
  21. Twin Sisters, Carl-mikael Lagnecrantz (3D)
  22. Porsche Carrera Gt, Paul Wojdylo (3D)
  23. You've Been Flirting Again, Florian Schmoldt, Ralf Marczinczik, Dirk Weissenbacher (3
  24. Character: Calibos Smoking , Matt Cioffi (3D)
  25. Sissi, Gmichael (3D)
  26. Ma2: Foster, Day 1 Studios (3D)
  27. Mother Care, Vijoi Daniel Iulian(techart) (2D)
  28. Notpaz, Zurdo Fx (3D)
  29. Environment: Notre Dame - 3d , Luciano Neves (3D)
  30. Kick It Like...whatever, Phenomedia (3D)
  31. Kick It Like...ehm...panda?, Phenomedia (3D)
  32. Nissan Skyline Concept, Vision3d (3D)
  33. Finding Fire Temple, Souleage (2D)
  34. F1 Models, Panda Lee (3D)
  35. Telefonica Speedy Tv Commercial, Exfera (Animation)
  36. My Dear Egg, Mario 'marius' Martín (3D)
  37. Diver, Aydin Uluc (3D)
  38. Anime Devil Girl - Etna (low Poly), Andy H (3D)
  39. Icebreaker, Ravinder Sembi (3D)
  40. Character:ruffian Fatso !! (low Poly), Sun Chongyu (bluryu) (3D)
  41. The Hive, Philip Straub (2D)
  42. Battle Of Lepanto, Is (2D)
  43. This Is A Girl Who Love Eating Tomato., Hwx (3D)
  44. Character Studies, Seung Ho Henrik Holmberg (2D)
  45. Fallen Ikarus, Arden_rey (2D)
  46. Yeah! - Hero In Shinning Armor :), Spellcraft Studio (Animation)
  47. Kaori Mochida, Hsinnan (2D)
  48. Attack, Tf-entymi (3D)
  49. Beauty, Reiv (3D)
  50. Fluid Inspiration, Akira Hanzo (3D)
  51. Starcraft: Ghost (fan Art), Jason Chan (2D)
  52. Chilly Warships, Kim Young Hwan (3D)
  53. Up And Down,one Design Of Art Museum, Chen Qingfeng (3D)
  54. Ma2 : Alera, Day 1 Studios, Josh Nizzi (3D)
  55. Alienware Entry, Marcin J. Nikiforuk (3D)
  56. Alienware Entry, Francesco Paduano (3D)
  57. Alienware Entry, udom ruangpaisitporn (3D)
  58. Alienware Entry, Sacha Diener (3D)
  59. Alienware Entry, James Kaufeldt (3D)
  60. Alienware Entry, Chris Koutroulos (3D)
  61. Alienware Entry, Steve Green (3D)
  62. Alienware Entry, Piotr Welk (3D)
  63. Alienware Entry, Cullen McKeown (3D)
  64. Alienware Entry, Baliko christophe (3D)
  65. Alienware Entry, Greg Petchkovsky (3D)
  66. Alienware Entry, James Craig (3D)
  67. Alienware Entry, Jussi Saarela (3D)
  68. Alienware Entry, Neil McBean (3D)
  69. Alienware Runner-Up, wei Liu (3D)
  70. Alienware Runner-Up, Monsit Jangariyawong (3D)
  71. Machineflesh Entry, jonny duddle (2D)
  72. Machineflesh Entry, Panu Uomala (2D)
  73. Machineflesh Entry, Paul Davidson (2D)
  74. Machineflesh Entry, corlen (2D)
  75. Machineflesh Entry, Shawn Alan Peters (2D)
  76. Machineflesh Entry, Richard Dumont (2D)
  77. Machineflesh Entry, udom ruangpaisitporn (3D)
  78. Machineflesh Entry, Daniel Trbovic (3D)
  79. Machineflesh Entry, jason butler (3D)
  80. Machineflesh Entry, Michael Madic' (3D)
  81. Machineflesh Entry, Kurt Boutilier (3D)
  82. Machineflesh Entry, Norman Rosenstech (3D)
  83. Machineflesh Entry, Eric Normandin (3D)
  84. Machineflesh Entry, David Marsh (3D)
  85. Machineflesh Entry, Ivelin Yordanov (3D)
  86. Machineflesh Entry, Yvan Verhoeven (3D)
  87. Machineflesh Runner-Up, Jeff REY (2D)
  88. Machineflesh Runner-Up, Greg Petchkovsky (3D)
  89. Machineflesh Runner-Up, Ila Soleimani (3D)
  90. Machineflesh Runner-Up, Bernardo Delgado (3D)
  91. Alienware Winner, Jari Saarinen (3D)
  92. Machineflesh Winner, Krishnamurti M. Costa (3D)
  93. Wood Dragon, Chris Lomaka (3D)
  94. Piranha Subs, Armin Stocker (2D)
  95. Vehicle: Bugatti Eb Veyron, Alexey Komarov (3D)
  96. Suzuki Hayabusa, Nick Sotiriadis (3D)
  97. Matte Painting At Dusk Of Rocky Beach, Dylan Cole (2D)
  98. Engine Cutaway, Tim Cameron Design (3D)
  99. Beauty Of Aged, Andrew (3D)
  100. Environment/flowers/3d, Paulina Serrano (3D)
  101. Sunrise In Venice, Carlos Serrano (3D)
  102. London Street, Jure Zagoricnik (3D)
  103. City, Laverdet (3D)
  104. Raison D'être, Philip Straub (2D)
  105. Olympic Runner - 3rd And Final Version, Bobby Chiu (2D)
  106. 'Tis The Off-Season, Ben Shafer - Illustration (2D)
  107. Future War, Gerhard Mozsi (2D)
  108. Darklord, Webzen - Kuya (3D)
  109. The Death Of The Apple, Omar E Carias (3D)
  110. Talaros, Frederic St-arnaud (3D)
  111. Character , Lahodong (3D)
  112. Spiritual Ambiance, Niels Sinke (3D)
  113. Hellboy, Blizzardart (2D)
  114. Octopus, Platinum Studios (3D)
  115. Chat, Tranchefeux (2D)
  116. Louvre 1622, Tchook (3D)
  117. Space: Battlecruiser Zeos, Andy Yamkovoy (3D)
  118. Characters | Animals, Pisong Design (3D)
  119. Crying Stone (nudity), Guo Jian (2D)
  120. Docking Giant, Marek Hlavaty (2D)
  121. Fokker G1: Mowing The Lawn, Wiek Luijken (3D)
  122. Vehicle : Conceptuale (update), Yavor Rusev (3D)
  123. The Beggar And The Puppet, Antonio Ares Gastesi (2D)
  124. Portrait, Arseny Gutov (2D)
  125. Fantasy_life, Jiri Adamec (3D)
  126. Silvan Fairy, Willwang (2D)
  127. Kohan Art, Thomas Woods (2D)
  128. Sura, Chain_jane (2D)
  129. Ranger, Suvist(webzen) (2D)
  130. Louvre1622-by-night, Tchook (3D)
  131. Tokyo Metro Station, Gerald Abraham (3D)
  132. Old Unused Passage, Ales 'artie' Horak (2D)
  133. Gr2: Cpt Scott Mitchell, Red Storm Entertainment, Joseph Drust | Jeff Mcfadyen (3D)
  134. Contemporary Living Room, Amilton Diesel / Compumanager (3D)
  135. Mountain, Weiye Yin (3D)
  136. The Growing World, Souleage (2D)
  137. Peugeot 907 - Paris Motor Show 2004, Brendan Mccaffrey (3D)
  138. Oil Portrait Of Laurie, Don Seegmiller (c) 2004 (2D)
  139. Environment -French Creek Novel Wraparound Cover, Mark Evans (2D)
  140. Dormeur Iv, Pascal Quidault (2D)
  141. 3d Character, Keytoon Animation Studio (3D)
  142. Creasy Cat, Sedova Elena (2D)
  143. Environment . The Relay Station Geriya, Weiweihua (3D)
  144. Concept Art : Flying Passenger Boat 2, Pene Menn (2D)
  145. Hunting Toy-Muharraqi-Studios©, Khalid Al-muharraqi (3D)
  146. Study Of An Unknown Model., Kim Ji Hyun (2D)
  147. Mr Roboto, Richard Lyons (2D)
  148. Early Bird, Adrian Cher (3D)
  149. Beautyful Girl, J.r.karthikeyan (2D)
  150. Attic, Shi Yao (3D)
  151. Luma Boy -on The Desk-, Vincent Guibert (3D)
  152. Where Fears Roam, Philip Straub (2D)
  153. Shark Encounter, Simon Lissaman (2D)
  154. Red Cloud - Low Polygon, Sung-wha Jung (3D)
  155. Bathroom Scene, Josh Staub (3D)
  156. Titanic - Southampton, April 10, 1912, Zoltan 'neu' Pocza (3D)
  157. Luna, Nebi Yikaroglu (3D)
  158. My Methods Of Treatment, Grigoriy Kolyadin (3D)
  159. Concept Racingcar, Lars Mårtensson (3D)
  160. Dubrovnik Matte Painting, Patrick Jensen (2D)
  161. German Christmas, Rado Javor (2D)
  162. The Ascend, Henning Ludvigsen (2D)
  163. Mitsubishi Trucks, Braam Jordaan, Wicked Pixels (3D)
  164. "fallen Art" A New Animated Short, Platige Image (Animation)
  165. Eloquence, Linda Bergkvist (2D)
  166. Blue Hunchback, Don Seegmiller (2D)
  167. Jack, Marco Di Lucca (3D)
  168. Robot, Julien Vanhoenacker (Animation)
  169. A Day In Valcour, Nicolas Richelet (3D)
  170. Dance Of Lotus, Guo Jian (2D)
  171. Environment: Winter Village, Daniel Kvasznicza, I-netgrafx (2D)
  172. The Hook (yarrr!), Brian Prince For Wannado City (2D)
  173. The Two Bladed Elf, Kyoung-min Cho (2D)
  174. Compositing - Fx - Demo Reel (nudity), Yann Bertrand (3D)
  175. Showreel (student), Kjell Emanuelsson (3D)
  176. The Haunted Mansion, Daniele Montella (2D)
  177. Etaine, Eunhee Choi (3D)
  178. Autumn, Tuomas Korpi (2D)
  179. Just Married, Sedova Elena (2D)
  180. Blade Girl Pinup, Ben Neall (2D)
  181. Jenny, Ark Game (3D)
  182. Aircraft: Q-5 Attacker, Wang Gang (3D)
  183. Solitude, J.selvera (3D)
  184. A New Comer From China, Wei.chen (2D)
  185. Beauty Monica, Mihai Anghelescu (3D)
  186. Sovereign Of The Seas, Rado Javor (2D)
  187. Recon, Pascal Blanché (3D)
  188. 2d Animation Short : Poules Quiès, Kaï Lydecken (Animation)
  189. Courtyard, Weiye Yin (3D)
  190. Nieuport 17 Phantom View 1, Mark Miller (3D)
  191. Riddick Matte Painting, Dylan Cole (2D)
  192. Frames Of A Neckling, Timur Baysal (3D)
  193. Traktor, Yegor Tsyba (aka Shiva), Cat-a-pult Studio (3D)
  194. Predator, Christophe Vacher (2D)
  195. Ssr, Gtn Vfx Dept (3D)
  196. Demoreel 2004 / Lighting & Design, François Gutherz (Animation)
  197. Dragon Magazine Cover - Goblin Attack, Howard Lyon (2D)
  198. I Need New Glasses... (nudity), Julien Vanhoenacker (3D)
  199. Lee Ing Young's, Niels Sinke (3D)
  200. Mehanoids, Kolinichemko Sergey (3D)
  201. 3d Environment: Elapsing, Chen Qingfeng (3D)
  202. Impression, Jordan Sourtchev (3D)
  203. Kaiser Wut Spaceship Landing, Joel Dos Reis Viegas (2D)
  204. Environment: Factory, Meny Hilsenrad (3D)
  205. Gothica, Marc Simonetti (2D)
  206. Deux Ex Meshugana, Richard Marchand (3D)
  207. Tribute To Two Fighter Pilots (p-51d Mustang), Ronnie Olsthoorn (3D)
  208. Crusade, Richard Marchand (3D)
  209. The Tree Roosts Human's Tribe, Weiweihua (3D)
  210. 3 D Matte Painting: Sunset On Babylon, Raphael Lacoste / Ubisoft (3D)
  211. Mountains, Maciej Kuciara (2D)
  212. Old World, Dana Daukshta (2D)
  213. They Came From The Sea, Danny Falch (3D)
  214. Life Is A Leaf, Xiao Yi (2D)
  215. Dragon's Breathing, Guo Jian (2D)
  216. Character - The Joker, Filipe Lopes (3D)
  217. Russian Underground, Alexey Glinsky (3D)
  218. Delirium Circus - Book Cover (sci-fi), Nicolas Bouvier (2D)
  219. Moses, Guoliang Wang (3D)
  220. A Fairy World, Olivier Ponsonnet (3D)
  221. Knight Of The Temple, Fredrik Alfredsson (3D)
  222. Boulderdash, Pascal Blanché (3D)
  223. Lady Frances Drake, Aly Fell (2D)
  224. Lotus, Yanyan Ye (2D)
  225. Number Six Finds A Friend, Matt Dixon (2D)
  226. Concept Art : Run Away 2, Pene Menn (2D)
  227. Freakshow, Romain Côte (3D)
  228. Witch, Wangwei (2D)
  229. Mercedes 540k, Oliver Bierling (3D)
  230. Z-painter, Krishnamurti M. Costa (antropus) (3D)
  231. King Kong, Thierry Bonnet (2D)
  232. Luna City, Hubert J Daniel (imaginations, Digital Amigos ) (3D)
  233. Overgrowth House, Scott Anderson (3D)
  234. Rocking Horse, Meats Meier (3D)
  235. Ferrari 250 Gto, Zoltan Sostai (3D)
  236. 3d Crab, Fernando Reule / Seagulls Fly (3D)
  237. Mole Warrrior, Pete Sussi (3D)
  238. Octopus In The Bathroom, Thomas Mangold (3D)
  239. Blood Vessel, Seger (3D)
  240. Iron Angel, Dana Daukshta (2D)
  241. Ailill And Roksana, Linda Bergkvist (2D)
  242. Battle, Seong Gyu, Jeon - Webzen - (3D)
  243. Wildberries, Franz Steiner (2D)
  244. Gate, Thunder Studio (3D)
  245. Venice. Another Look, Oleg Karassev (3D)
  246. New Website And Tutorials, Feng Zhu (2D)
  247. Bunny Girl, Andrew Hickinbottom (3D)
  248. Little Angle, Simon Sturge (2D)
  249. Drive, Marcel Laverdet (3D)
  250. Silent Garden, Maciej Kuciara (2D)

1